Najczęściej zadawana pytania odnośnie baterii do aparatów słuchowych

Pytania pojawiające się najczęściej w związku z użytkowaniem baterii oraz aparatów słuchowych. Kompendium podstawowej wiedzy z tego zakresu przygotowane przez zespół Rayovac® Polska.

Szczegółowe rozwinięcie poszczególnych zapytań znajdziesz również w pozostałych artykułach na tym blogu.

Jakie są rodzaje baterii do aparatów słuchowych?

Baterie do aparatów słuchowych dostępne są w rozmiarach 10, 13, 312 i 675. Aby zidentyfikować rozmiar, producenci stosują ujednolicony i zestandaryzowany kod kolorystyczny na swoich opakowaniach.

 

 

Baterie słuchowe 10 są koloru żółtego, baterie 13 – pomarańczowe, 312 – brązowe, a 675 – niebieskie

Różne rozmiary baterii są używane do zasilania różnych typów urządzeń – im większa bateria tym większa moc i dłuższy czas działania. Aby dowiedzieć się, jakiego typu bateria jest Ci potrzebna, zapoznaj się z instrukcją obsługi aparatu słuchowego.

Producenci często umieszczają litery przed lub po rozmiarze baterii, aby oznaczyć numer fabryczny. Na przykład 13A lub R13ZA są bateriami rozmiaru 13.

Dlaczego bateria słuchowa posiada kolorową zaślepkę (ang. tab)?

Baterie cynkowo-powietrzna wykorzystuje powietrze jako aktywny składnik zasilania baterii. Powietrze jest również niezbędne do aktywowania baterii słuchowej.

Zaślepka (z ang. tab) – nazywana również języczkiem lub naklejką – jest fabryczną uszczelką baterii. Umożliwia jak najdłuższe przechowywanie baterii bez utraty jej właściwości, aż do czasu kiedy zdecydujesz się jej użyć. Raz odklejona zaślepka rozpoczyna proces aktywacji baterii słuchowej.

 

 

Po odklejeniu zaślepki baterii powietrze z zewnątrz zaczyna reagować z cynkiem znajdującym się wewnątrz akumulatora, co powoduje jego aktywację. Aby właściwie aktywować baterię, odklej zaślepkę i poczekaj minutę, aby powietrze wypełniło baterię, a następnie włóż baterię do aparatu słuchowego. Uwaga: wymiana zaślepki, gdy bateria nie jest używana, nie wydłuży żywotności baterii.

Ile czasu wytrzymuje bateria w aparacie słuchowym?

Żywotność baterii zależy od rodzaju i wzmocnienia aparatu słuchowego, a także od rzeczywistego czasu jego użytkowania podczas dnia. Ponieważ zależy to od konkretnych potrzeb danej osoby, sugerujemy skonsultowanie się ze specjalistą, którzy będą mogli prawidłowo oszacować przybliżony czas pracy baterii zgodnie ze stylem życia pacjenta.

Przybliżony czas działania baterii słuchowej Rayovac® przedstawiono w poniższej tabeli. Podano minimalny oraz maksymalny czas eksploatacji baterii w zależności od sposobu użytkowania. W przypadku baterii do aparatów słuchowych Rayovac® Extra Advanced w technologii Active Core czas ten został wydłużony o dodatkowe 2 dni.

 

 

Aby uzyskać więcej informacji o bateriach właściwych dla Twojego aparatu słuchowego, zapoznaj się z instrukcją obsługi lub odwiedź stroną internetową producenta aparatu słuchowego.

Jak często wymieniać baterie w aparacie słuchowym?

Częstotliwość wymiany baterii w aparacie zależy od tego jak szybko bateria się wyczerpuje. To z kolei zależy od kilku czynników – przeczytaj artykuł na ten temat:

Jaki jest termin przydatności do użycia?

Baterie Rayovac® można przechowywać nieaktywne (z zaklejoną zaślepką) przez 4 lata od daty produkcji widocznej na opakowaniu.

Jak postępować z bateriami do aparatów słuchowych?

Zawsze dokonuj regularnych wizyt kontrolnych u protetyka słuchu lub lekarza.

 • Zaślepkę baterii odklej tylko w przypadku kiedy masz zamiar jej użyć – raz odklejona zaślepka aktywuje baterię.
 • Zawsze miej przy sobie zapasową baterię.
 • Przechowuj baterie w temperaturze pokojowej. Unikaj przechowywania w zbyt wysokiej temperaturze, ponieważ ciepło skraca żywotność akumulatorów.
 • Nie zaleca się również przechowywania baterii w zbyt niskich temperaturach.
 • W miarę możliwości staraj się „przewietrzać” komorę baterii w aparacie słuchowym (np. na noc), tak aby zapobiec gromadzeniu się  w niej wilgoci.
 • Nigdy nie noś akumulatorów luzem w kieszeni lub torebce. Metalowe przedmioty, takie jak monety czy klucze, mogą doprowadzić do wyczerpania się baterii, wycieku a nawet pęknięcia.
 • Chroń baterie przed dostępem dzieci.
 • W przypadku połknięcia baterii natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Czy baterie słuchowe Rayovac® zawierają rtęć?

Rayovac ma w szczególnym względzie konsekwentne usuwanie zawartości rtęci z baterii do aparatów słuchowych.

Podczas gdy w latach 70. cynkowo-powietrzne wnętrze baterii zastąpił tlenek rtęci jako główny składnik chemiczny baterii, rtęć nadal jest używana w niewielkich ilościach jako stabilizator wspomagający działanie. Jednak rtęć jest metalem ciężkim i potencjalnie szkodliwym dla środowiska.

Po latach badań i rozwoju Rayovac® wprowadził czystszy proces i materiały, tak aby wyeliminować użycie rtęci (Hg) bez uszczerbku dla wydajności baterii. Baterie są więc bardziej przyjazne dla środowiska, bez uszczerbku ich jakości i posiadają certyfikat ISO 14001.

Jakie są typy aparatów słuchowych?

Postęp technologiczny doprowadził do powstania aparatów słuchowych nowej generacji. Nowa generacja urządzeń słuchowych przetwarza dźwięk w czysty, wyraźny i naturalny sposób oraz charakteryzuje się niewielkimi, zmniejszającymi się rozmiarami wpływającymi na komfort noszenia. Choć istnieje duża liczba różnych aparatów słuchowych do wyboru, można je przyporządkować do jednego z czterech typów:

 • aparaty dokanałowe, najmniejsze i najbardziej kompaktowe ze wszystkich typów aparatów słuchowych. Praktycznie niewidoczne po umieszczeniu w uchu idealnie wpasowują się w kanał słuchowy.
 • aparaty dokanałowe cechują niewielkie rozmiary, tak że po umieszczeniu w przewodzie słuchowym trudno je zauważyć. Można je porównać do słuchawek dokanałowych.
 • aparaty douszne są trochę większe i bardzo popularne, umieszcza się je w uchu zewnętrznym, w małżowinie usznej. Można je porównać do słuchawek dousznych.
 • aparaty nauszne posiadają uchwyt do zaczepienia za uchem podobnie jak sportowe słuchawki zauszne.

Rayovac® zawsze zaleca skonsultowanie się z protetykiem słuchu lub specjalistą w celu doboru właściwego dla Ciebie aparatu słuchowego.

Gdzie można kupić baterie do aparatów słuchowych?

Baterie słuchowe kupuj tylko u autoryzowanego dystrybutora zwracając uwagę na datę przydatności.

Czy baterie słuchowe Rayovac® trzeba poddać recycling’owi?

Zgodnie z Europejską Dyrektywą n/t Baterii wszystkie baterie muszą być poddawane recyklingowi. Miejsca zbiórki baterii są zlokalizowane w sklepach, biurach, obiektach użyteczności publicznej, szkołach i innych miejscach publicznych..

Rayovac® Extra Advance

Baterie cynkowo – powietrzne do aparatów słuchowych. Baterie typu 10, 13, 312, 675.

Rayovac® Implant Pro+

Baterie cynkowo – powietrzne do implantów ślimakowych, aparatów słuchowych, syntezatorów mowy oraz innych urządzeń medycznych.